معاونت غذا و دارو - دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی

green

اخبار و اطلاعیه ها

اخبار معاونت

به گزارش وب دا؛ خانم دکترمریم بهمنیار معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی فسا گفت: سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) هر ساله 16 اکتبر (24مهرماه) را که مقارن با سالروز تاسیس این سازمان بین‌المللی است، به عنوان روز جهانی غذا نامگذاری کرده است و در اقصی نقاط جهان گرامی می‌دارد و امسال روز جهانی غذا با شعار «"رفتار ما، آینده ما را می سازد، تلاش برای دنیای بدون گرسنه تا سال ۲۰۳۰" » برگزار می شود.

دکتر بهمنیار افزود: گزارش‌های فائو حاکی از این است که میزان گرسنگی در سطح جهان پس از یک دوره کاهش، بار دیگر رو به افزایش گذاشته است. اکنون بیش از 815 میلیون نفر از سوءتغذیه مزمن رنج می‌برند. جنگ، شرایط آب و هوایی وخیم ناشی از تغییرات اقلیمی، رکود اقتصادی و سرعت فزاینده پدیده چاقی و اضافه وزن مسیر پیشرفت در نبرد علیه گرسنگی و سوءتغذیه را با مانع مواجه ساخته‌اند.در حالیکه میلیون‌ها نفر گرسنه هستند، 600 میلیون نفر از چاقی رنج برده و 1.3 میلیارد نفر دیگر نیز دچار اضافه وزن هستند .

معاون غذا و داروی دانشگاه گفت: مراسم روز جهانی غذا در 150 کشور جهان از جمله جمهوری اسلامی ایران با حضور تمامی دست اندرکاران امر تولید غذا برگزار می‌شود و به همین دلیل نیز این رویداد یکی از شناخته شده‌ترین روزهای موجود در تقویم جشن‌های مهم سازمان ملل متحد به شمار می‌رود.

وی افزود: معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی فسا نیز هرساله با برگزاری برنامه های ویژه این روز را گرامی میدارد و امسال نیز برنامه های متنوع بر مبنای محور ملی " تغییر و اصلاح الگوی تغذیه برای حفظ و ارتقاء سلامت" با زیر مجموعه های : 1-کاهش مصرف قند و نمک و چربی2-نشانگرهای رنگی تغذیه ای 3-برچسب اصالت 4-مبارزه با قاچاق کالا 5-ترویج و معرفی نشان ایمنی و سلامت، طراحی و اجرا خواهند شد.

روزشمار هفته غذا:

شنبه ۲۱ مهر "غذا آگاهی و سلامت"

یکشنبه ۲۲ مهر "غذا، صنعت و سلامت"

دوشنبه ۲۳ مهر "غذا، سفیران و سلامت"

سه شنبه ۲۴ مهر "همایش ملی  روز جهانی غذا"

چهارشنبه ۲۵ مهر "غذا، آموزش و سلامت"

پنجشنبه ۲۶ مهر "غذا، تحرک و سلامت

جمعه ۲۷ مهر "غذا، معنویت و سلامت"