معاونت غذا و دارو - دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی

green

اخبار و اطلاعیه ها

اخبار معاونت

به گزارش وبدا به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی فسا کارگاه یک روزه آشنایی با برچسب اصالت کالاهای سلامت محور و قانون مبارزه با قاچاق کالا  ویژه صاحبان حرف عطاری، کالای پزشکی، مکمل فروشی ها و فروشندگان کالاها و  لوازم آرایشی و بهداشتی در محل سالن کنفرانس معاونت غذا و دارو  برگزار گردید.

دکترصفورا محبی معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی فسا در این کارگاه یک روزه به تشریح سه مبحث مهم کالاهای قاچاق پرمصرف ، برچسب اصالت کالاهای سلامت محور و ماده 27 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز پرداختند.

وی در بحث کالاهای قاچاق پرمصرف ضمن اشاره به مصرف بی رویه مکملهای رژیمی ورزشی، کالاهای آرایشی و بهداشتی، داروهای قاچاق و عوارض ناشی از آن گفت : کلیه کالاهای سلامت محور قاچاق از روی عمد و با قصد متقلبانه از لحاظ هویت و منشاء و یا هر دوی آنها برچسب گذاری اشتباه شده اند. متاسفانه افراد سودجو در ایران و برخی کشورهای همسایه کالاهای سلامت محور تقلبی تولید کرده و این مواد را در بسته بندی هایی با مارک های خارجی معتبر به دست مصرف کننده می رسانند. 

وی افزود : کالاهای سلامت محوری که بصورت غیرمجاز و قاچاق وارد کشور می شوند به دلیل آنکه روند انتقال و توزیع آنها قانونی نیست اطلاعاتی در خصوص محل تولید، نحوه تولید، کشور سازنده، فرمولاسیون، شرایط نگهداری و نقل و انتقال آن، تاریخ مصرف و تغییر در محتوای محصول وجود ندارد و هیچکس مسوولیت عواقب پیش آمده توسط محصول را پذیرا نمی باشد. درضمن احتمال آلودگی این فرآورده ها با داروهای هورمونی برای افزایش کاذب اثر مکمل و مواد شیمیایی همچون باقی مانده سموم دفع آفات نباتی، مواد رادیواکتیو، سموم ناشی از رشد قارچ ها و کپک های ناشی از حمل و نقل و نگهداری نامناسب به دلیل عدم  نظارت بر حمل و نقل آنها وجود دارد.

دکتر محبی در خصوص برچسب بررسی اصالت کالاهای سلامت محور ضمن نشان دادن انواع تقلبی و قدیمی و نامعتبر برچسب ها به بیان خصوصیات برچسب اصالت کالاهای سلامت محور جدید که از بهمن ماه 93 روی کلیه اجناس خارجی نصب شده است پرداخت و گفت: از خصوصیات این برچسب ها این است که خوانا، با کیفیت و غیرقابل جداشدن و نصب شده در محل مناسب جعبه می باشد، همچنین از مزایای این برچسب این است که با توجه به اختصاص کد 6 رقمی برای هر قلم از محصوات وارداتی در صورت بروز مشکل ناشی از مصرف محصولات دارویی، مکملها، غذایی، آرایشی و بهداشتی دارای برچسب امکان پیگیری و رسیدگی موضوع از طریق سازمان غذا و دارو وجود دارد.

دکتر محبی در پایان به ماده 27 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و بیان مجازات های تعیین شده در قانون برای متخلفان نگهداری، محل عرضه و فروش کالاهای قاچاق پرداخت.