معاونت غذا و دارو - دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی

green

اخبار و اطلاعیه ها

اخبار معاونت

به گزارش وب دا ؛ کارگاه یک روزه آشنایی با برچسب اصالت کالاهای سلامت محور و قانون مبارزه با قاچاق کالا  ویژه صاحبان حرف عطاری، کالای پزشکی، مکمل فروشی ها و فروشندگان کالاها و  لوازم آرایشی و بهداشتی در محل سالن کنفرانس معاونت غذا و دارو  برگزار گردید.
دکترصفورا محبی معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی فسا در این کارگاه یک روزه به تشریح سه مبحث مهم کالاهای قاچاق پرمصرف ، برچسب اصالت کالاهای سلامت محور و ماده 27 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز پرداختند.
دکتر صفورا محبی در بحث کالاهای قاچاق پرمصرف ضمن اشاره به مصرف بی رویه مکملهای رژیمی ورزشی، کالاهای آرایشی و بهداشتی، داروهای قاچاق و عوارض ناشی از ان ، گفت : کلیه کالاهای سلامت محور قاچاق از روی عمد و با قصد متقلبانه از لحاظ هویت و منشاء و یا هر دوی انها برچسب گذاری اشتباه شده اند. شاید مهمترین مشکل آن باشد که برخی از انها حاوی موادی هستند که بر روی برچسب آنها نوشته شده است که این مطلب ممکن است موجب هرگونه خطری برای مصرف کننده شود. متاسفانه افراد سودجو در ایران و برخی کشورهای همسایه کالاهای سلامت محور تقلبی تولید کرده و این مواد را در بسته بندی هایی با مارک های خارجی معتبر به دست مصرف کننده می رسانند. 
وی افزود : کالاهای سلامت محوری که بصورت غیرمجاز و قاچاق وارد کشور می شوند به دلیل آنکه روند انتقال و توزیع آنها قانونی است اطلاعاتی در خصوص محل تولید، نحوه تولید، کشور سازنده، فرمولاسیون، شرایط نگهداری و نقل و انتقال آن، تاریخ مصرف و تغییر در محتوای محصول وجود ندارد و هیچکس مسوولیت عواقب پیش آمده توسط محصول را پذیرا نیست. درضمن احتمال آلودگی این فرآورده ها با داروهای هورمونی برای افزایش کاذب اثر مکمل و مواد شیمیایی همچون باقی مانده سموم دفع آفات نباتی، مواد رادیواکتیو، سموم ناشی از رشد قارچ ها و کپک های ناشی از حمل و نقل و نگهداری نامناسب به دلیل عدم  نظارت بر حمل و نقل آنها وجود دارد.
دکتر صفورا محبی در خصوص برچسب بررسی اصالت کالاهای سلامت محور ضمن نشان دادن انواع تقلبی و قدیمی و نامعتبر برچسب ها به بیان خصوصیات برچسب اصالت کالاهای سلامت محور جدید که از بهمن ماه 93 روی کلیه اجناس خارجی نصب شده است پرداخت و گفت:از خصوصیات این برچسب ها این است که باید خوانا، با کیفیت و غیرقابل جداشدن و نصب شده در محل مناسب جعبه باشد همچنین از مزایای این برچسب این است که با توجه به اختصاص کد 6 رقمی برای هر قلم از محصوات وارداتی در صورت بروز مشکل ناشی از مصرف محصولات دارویی، مکملها، غذایی، آرایشی و بهداشتی دارای برچسب امکان پیگیری و رسیدگی موضوع از طریق سازمان غذا و دارو وجود دارد.
دکتر محبی در پایان به ماده 27 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و بیان مجازات های تعیین شده در قانون برای متخلفان نگهداری، محل عرضه و فروش کالاهای قاچاق پرداخت.