معاونت غذا و دارو - دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی

green

اخبار و اطلاعیه ها

اخبار معاونت

به گزارش وب دا ؛ دکتر صفورا محبی معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشكی فسا در كارگاه آموزشی آشنایی با برچسب اصالت كالاهای سلامت محور كه با حضور  داوطلبین سلامت شهر و روستا برگزار گردید ،  گفت: به علت اینكه گاهی دشمنان ایران و استکبار جهانی برای ضربه زدن و ممانعت از پیشرفت کشور با بکار بردن مواد نامرغوب در ساخت فرآورده های سلامت و آلوده ساختن آن ها به مواد سمی و خطرناک سعی دارند که سلامت جامعه را تهدید نمایند كه حتی برخی از این مواد سمی تاثیر منفی خود را به تدریج و در طی سالیان بر روی بدن گذاشته و ایجاد سرطان یا سایر بیماری های لاعلاج می نمایند و به دلیل نبودن اطلاعات علمی و فنی دقیق از وضعیت تولید ، نحوه و مسیر حمل و نقل،نگهداشت،توزیع و عرضه این اقلام و با توجه به احتمال هرگونه تقلب یا فساد در تولید اینگونه اقلام و تشکیل مواد سمی و خطرناک و بویژه بروز مواردی نظیر بیوتروریسم ، مصرف كالاهای سلامت محور بدون برچسب اصالت كالا توصیه نمی شود. 
دكتر صفورا محبی افزود : بر اساس اطلاعات اینترپل بیش از 10 درصد از داروهای موجود در بازارهای جهان تقلبی است.این نوع خرید و فروش سالانه 58 میلیارد یورو به نفع فروشندگان ، درآمد داشته است و به گونه ای كه تجارت این داروهای تقلبی حتی از تجارت مواد مخدر نیز سودآورتر است.   بسیاری از داروهای قاچاق و تقلبی در داخل كشور و یا در كشورهای همسایه با كپی كردن جلد و بروشور داروی اصلی تهیه می شوند و نه تنها ماده موثره دارویی ندارند بلكه به دلیل استفاده از تركیبات شیمیایی غیر استاندارد در تهیه و ساخت این داروهای تقلبی ، عوارض زیان باری روی سلامتی افراد جامعه دارند. معمولا تركیبات درج شده بر روی ظروف محتوی داروهای غیر مجاز و تقلبی با تركیبات داخلی ظروف دارو تطابق نداشته و حاوی موادی هستند كه عوارض جانبی خطرناكی را برای فرد مصرف كننده در پی دارند.  در بعضی مواقع تاریخ اعتبار واقعی مصرف كالا گذشته اما در پوشش با تاریخ معتبر قرار داده شده است و ممكن است داروی فاسد به دست بیمار برسد كه عوارض بسیار خطرناكی را به دنبال دارد.  در خوشبینانه ترین حالت حتی اگر داروهای قاچاق از منابع معتبر تهیه شده باشند به دلیل شرایط نامناسب حمل و نگهداری ، اثر بخشی خود را از دست داده و یا فاسد می شوند و تبدیل به عامل تهدید كننده سلامت می گردند. 
معاون غذا و داروی دانشگاه با اشاره به این نكته كه متاسفانه قاچاقچیان دارو با بهره گیری از ابزار تبلیغاتی غیر رسمی قدرتمندی همچون ماهواره و اینترنت اقدام به تبلیغ و فروش اجناس غیر مجاز و قاچاق با قیمت ارزان می نمایند كه این امر به بهای به خطر انداختن سلامتی انسان تمام می شود گفت: بیشترین قاچاق مربوط به داروهایی از قبیل داروهای بدنسازی، مكمل های غذایی، اكستازی و ترامادول می باشد و مصرف اینگونه اقلام فاقد مجوز و قاچاق تحت عنوان دارو و مكمل، سلامت مصرف كنندگان را به طور جدی به مخاطره می اندازد و باعث بروز آسیب های جبران ناپذیری همچون عوارض كبدی، كلیوی، قلبی عروقی، پوستی، هورمونی، اعصاب، واكنش های حساسیتی و حتی باعث مرگ می شود.
در خاتمه دكتر محبی مخاطبین را با برچسب اصالت كالاهای سلامت محور آشنا كرد و راه هایی را كه می توان از اصل بودن فرآورده خریداری شده اطمینان حاصل كرد را بیان كرد.