معاونت غذا و دارو - دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی

green

اخبار و اطلاعیه ها

اخبار معاونت

کارشناس واحد تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو در مصاحبه با خبرگزار وبدا گفت: فسفید آلمومینیوم یا قرص برنج معروف به فوستوکسین PHOSTOXIN    یکی از شایعترین آفت کش ها و حشره کش ها ی مورد استفاده در کشاورزی است که در مناطق مختلف کشور به ویژه در نواحی شمالی جهت حفظ حبوبات، غلات ، برنج استفاده می شود . زمانی که فسفید ها در تماس با اسید معده یا آب یا رطوبت هوا قرار می گیرد باعث تولید گاز فسفین می شوند . فسفین یک گاز بی رنگ و قابل اشتعال با بویی شبیه ماهی گندیده می باشد این گاز قابل اشتعال و بسیار سمی است .

فسفید آلومینیوم بسیار سمی است و مسمومیت با آن مرگ و میر بالایی دارد .

ALP+3H20  PH3+AL(OH)3

سمیرا ایرانی از علائم مسمومیت با این سم خبر داد و گفت:

دو نوع مسمومیت در اثر مصرف قرص برنج ایجاد می گردد در مواردیکه فرد قرص نم کشیده و بی اثر مصرف کرده و یا بلافاصله پس از مصرف اسفراغ نموده باشد مسمومیت خفیف ایجاد می گردد در این صورت بیمار دچار سردرد و سر گیجه و تهوع, استفراغ و تنگی نفس شده که با درمان های حمایتی بهبود می یابد . در مواردیکه فرد بیش از یک چهارم قرص برنج تازه مصرف کند و ایجاد استفراغ دقایقی به تاخیر افتد مسمومیت شدید با قرص برنج ایجاد می گردد که شامل شوک (هیپو تانسیون تاکی کاردی تاکی پنه ......)اسیدوز شدید متابولیک بوده و در ادامه , درگیری بیشتر ارگانهای حیاتی شامل قلب و مغز و ریه ها و کلیه و کبد ایجاد می شود .از جمله شایع ترین علائم مسمومیت می توان :بی قراری،تحریک پذیری،گیجی ،سر گیجه، پارستزی ،دوبینی ،آتاکسی،سرفه ، تنگی نفس ، درد کولیت شکمی ،تهوع ، استفراغ ، مدفوع سیاه رنگ ، تعریق ، ضعف و بی حالی نام برد .

ایرانی به چند راه درمان این مسمومیت اشاره کرد و گفت:

1- محتوای اسیدی معده تبدیل فسفید آلومینیوم به گاز سمی فسفین را افزایش می دهد بنابراین رقیق سازی اولیه اسید معده با محلول بیکربنات سدیم می تواند مفید باشد .

2- تجویز داروهای مهار کننده پمپ پروتون مانند امپرازول
 3-تجویز پر منگنات پتاسیم در 60 دقیقه اول بعد از مسمومیت .
4- زغال فعال باعث کاهش جذب ذرات فسفید می شود که به نظر می رسد در بروز اثرات سمی نقش داشته باشد .

5-تجویز وریدی گلوکونات کلسیم و سولفات منیزیوم با توجه به اثرات تثبیت کننده غشایی اثرات درمانی مفیدی دارد .

6-تجویز اکسیژن 100درصد برای بیماران علامت دار
7- تجویز خوراکی روغن نارگیل که می تواند گاز فسفین آزاد شده در دستگاه گوارش را جذب نماید .

به گفته این کارشناس واحد تحقیق و توسعه با توجه به مرگ ومیر بالای ناشی از مسمومیت با قرص برنج و عدم وجود پادزهر اختصاصی بهترین درمان پیشگیری است . در مسمومیت های استنشاقی استفاده از لباس مناسب ، دستکش ، تهویه مناسب وسایل حفاظتی تنفسی نقش مهمی را دارا می باشد . در پیش گیری از مسمومیت های گوارشی به ویژه مسمومیت های تصادفی در اطفال آگاه سازی خانواده ها و نظارت دقیق بر تولید و توزیع این ترکیبات نقش بسیار مهمی را دارا می باشد .
سميرا ايراني در پايان افزود:آسیب ناشی از مسمومیت با قرص برنج می تواند جبران ناپذیر باشد با جایگزین نمودن قرص برنج  با سیر و نمک خانواده خود را محافظت کنید .