معاونت غذا و دارو - دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی

green

اخبار و اطلاعیه ها

اخبار معاونت

آموکسی سیلین در بین ده داروی اول تجویزشده توسط پزشکان فسا از نظر درصد بیماران دریافت کننده دومین جایگاه را دارد.

کارشناس واحد تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو در مصاحبه با خبرگزار وبدا گفت: یکی از چالش های اساسی نظام سلامت، مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها و نداشتن الگوی مصرف صحیح این دارو ها است که موجب گسترش مقاومت میکروبی، تحمیل هزینه به بیمار و سیستم درمانی، اخلال در تشخیص صحیح کشت ها ی میکروبی و نهایتا درمان نامناسب بیماری های عفونی می گردد. مقاومت میکروبی در بیمارستان ها و عدم کنترل آن، عامل پیشرفت عفونت در بیمارستان می باشد. با توجه به اینکه اساسا آنتی بیوتیک ها سهم عمده ای از بودجه اختصاص داده به دارو را تشکیل می دهند مصرف نا به جای آن ها در اقتصاد سلامت نیز چالش بر انگیز است.

سمیرا ایرانی گفت: با توجه به گزارش بررسی نسخ پزشکان فسا در 3 ماهه آخر سال 92 ، آموکسی سیلین در بین ده داروی اول تجویزشده از نظر درصد بیماران دریافت کننده در دومین جایگاه بعد از داروی دگزامتازون قرار دارد فلذا  به منظور تجویز و مصرف منطقی این دارو باید آموکسی سیلین طبق موارد اندیکاسیون مانند عفونت های خفیف تا شدید گوش ،حلق و بینی، مجاری تحتانی تنفسی، پوست و مجاری ادراری تناسلی که به وسیله استرپتوکوک ، پنوموکوک، استافیلو کوک و همو فیلوس ایجاد می شود، هم چنین عفونت های کلامیدیایی یا مایکو پلاسمایی طی حاملگی، پروفیلاکسی خوراکی آندوکاردیت باکتریایی، پروفیلاکسی بعد از تماس برای آنتراکس حساس به پنی سیلین، سوزاک بدون عارضه وآبسه حاد دندانی و پریودنتال استفاده شود و از تجویز و مصرف بی رویه آن اجتناب گردد .

ایرانی در خصوص مهم ترین عوارض جانبی مصرف آموکسی سیلین گفت: واکنشهای افزایش حساسیت (آنافیلاکسی ، راش ،کهیر)عفونت ثانویه باکتریال یا قارچی، تهوع، کولیت غشای کاذب، آگرانولوسیتوز، ترموبوسیتو پنی، لکو پنی، آنمی، ائوزینوفیلی، نفروپاتی، واژینیت، آژیتاسیون، خستگی و در دوز بالا تشنج از جمله عوارض مصرف این دارو می باشد .

وی در خاتمه به چند سوال اشاره کرد که متاسفانه فرد قبل از تهیه آموکسی سیلین بدون تجویز پزشک  و مصرف آن بدون مشورت با پزشک یا داروساز به آنها توجه نمی کند.

آیا می دانید قبل از شروع درمان باید شرح کاملی از سابقه بیمار در ارتباط با حساسیت به پنی سیلین ها ، سفالوسپورین ها و سایر آلرژن ها گرفته شود؟

آیا می دانید اگر بیمار برای مدت طولانی دارو را مصرف می کند باید آزمون های کلیوی ، کبدی و هماتولوژیک چک شود؟

آیا می دانید آموکسی سیلین تاثیر داروهای ضد انعقاد خوراکی را شدت می بخشد؟

آیا می دانید آموکسی سیلین اثر داروهای ضد بارداری خوراکی را کاهش می دهد؟

آیا می دانید آموکسی سیلین در نتایج آزمایش های گلوکز ادراری تداخل ایجاد می کند؟

آیا می دانید آموکسی سیلین در صورت مصرف توام با آلوپورینول ،پروبنسید و متوتروکسات تداخل ایجاد می کند؟

آیا می دانید آموکسی سیلین در دوران شیردهی باید با احتیاط مصرف شود چرا که در شیر ترشح می شود؟