معاونت غذا و دارو - دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی

green

اخبار و اطلاعیه ها

اخبار معاونت

به گزارش خبرگزار وبدا کارشناس واحد تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو ضمن تبریک فرا رسیدن ایام پر فیض و با برکت ماه مبارک رمضان در پاسخ به سوالی که همیشه مطرح می باشد که مصرف دارو ها در زمان روزه داری باید به چه شکل باشد و آیا قطع مصرف داروها و یا انتقال دوز دارو به زمان های قبل از افطار کار درستی است یا خیر .گفت :

1-بهترین کار برای بیمارانی که مجبور به خوردن دارو هستند و نمی خواهند از فیض روزه گرفتن در ماه مبارک رمضان هم محروم شوند این است که با پزشک معالج خود در خصوص امکان روزه گرفتن مشورت کنند. زیرا مصرف برخی دارو ها را می توان پس از مشورت با پزشک به زمان سحر یا افطار موکول کرد .

2- تغییر زمان مصرف دارو ها ،تعداد دفعات مصرف داروها ، رعایت مدت زمان بین مصرف دو نوبت دارو و مقدار کل دوز روزانه دارو می تواند تاثیر داروها را در بدن تغییر دهد یا حتی عوارضی را برای بیمار بوجود آورد . لذا بدون مشورت با پزشک یا داروساز داروخانه تغییر در برنامه مصرف داروها نباید ایجاد کرد .

3- در زمان روزه داری هیچگاه وعده های دارو نباید خود سرانه حذف و یا به زمان دیگری موکول شود زیرا این عمل سبب اختلال در روند درمان می گردد . قطع ناگهانی برخی از داروها به واسطه روزه داری بسیار خطر ناک است . درباره قطع داروها و نحوه استفاده آنها در ماه مبارک رمضان با پزشک و یا داروساز باید مشورت شود .

4-بیماران دیابتی باید پیش از شروع ماه مبارک تحت بررسی پزشکی قرارگیرند . بیماران باید از نظر سطح قند خون ،فشار خون ،چربی خون ،انعقاد خون و بررسی کلی وضعیت بیوشیمی خون پایش گردند و بر این اساس رژیم غذایی و دارویی مختص هر بیمار قبل از شروع ماه مبارک رمضان تعیین می گردد .

5-  بارداری و شیر دهی و برخی از بیماری ها مانند دیابت ،فشار خون ، روده تحریک پذیر ، یبوست ، زخم های سیستم گوارشی، فرد ملزم می باشد پیش از اقدام به روزه داری با پزشک معالج خود در خصوص اقدام به روزه داری و هم چنین نحوه مصرف دارو ها مشورت نماید .

6-کیفیت غذایی که در هنگام باز کردن روزه خورده می شود و همچنین مایعاتی که دارو با آن مصرف می شود بر جذب برخی داروها تاثیر می گذارد . لذا در خصوص کیفیت غذا و مایعات مصرفی همراه با دارو با پزشک یا داروساز داروخانه باید مشورت شود .

7- روزه از این راه ها باطل نمی شود : 1- قطره های چشم و گوش 2-کرم ها ،پماد ها ، نوار چسب های حاوی مواد دارویی و تمام موارد دیگری که دارو از طریق پوست جذب بدن می شود 3-استعمال شیاف ،دراژه های طبی و محلول های واژینال 4-تزریقات پوستی ،عضلانی ، مفصلی ،یا وریدی به استثنای تغذیه از راه وریدی و آمپول های تقویتی .

8- در صورت مصرف داروها با وعده سحری یا افطاری ممکن است تداخل دارو با غذا اتفاق بیافتد که  باعث کاهش ، افزایش یا تاخیر در رسیدن دارو به غلظت مناسب آن در خون شود . لذا حتما از پزشک یا داروساز داروخانه در خصوص امکان مصرف داروی تجویز شده با غذا اطلاعات لازم باید کسب شود .

9-روزه داری تاثیر خاصی روی اثر بخشی داروهای ضد فشار خون و ضد انعقاد ندارد البته گاهی لازم است در مورد داروهای مدر (ادرار آور)برای جلوگیری از کاهش آب بدن پزشک اقدام به کاهش دوز این داروها در بیماران روزه دار بنماید .