معاونت غذا و دارو - دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی

green

اخبار و اطلاعیه ها

اخبار معاونت

کارشناس واحد مخدر معاونت غذا و دارو در مصاحبه با خبرگزار وبدا گفت:نورجیزک با نام‌های عامیانه که در بین مصرف‌کنندگان شایع است ، تیمجیزک ، تیدی‌جیزک و اورجیزک است و نام  ژنریک آن که در دسته بندی‌های دارویی از آن‌ یاد می‌شود بوپرو‌نرفین می‌باشد .                                                                                                                                       .
فیروزه نوریمند گفت: نتایج تحقیقاتی که با استفاده از تجربیات مصرف‌کنندگان این دارو به دست آمده است نشان می‌دهد این دارو به قدری مخرب ، ویران‌گر و وحشتناک است که در تصور نمی‌گنجد. بعد وحشتناک قضیه این است که مصرف‌کنندگان این دارو به منظور ترک موادمخدر سنتی نظیر تریاک و هرویین به مصرف آن روی آورده‌اند و یا توسط بعضی افراد که کارشان ترک اعتیاد است به آنها تجویز شده و بعد از مدتی چنان اعتیاد سنگینی به آن پیدا می‌کنند که ابعاد تخریب آن از تصور ما و شما خارج است
.

نوریمند ادامه داد: سودا گران مرگ براي اينکه بتوانند براي ادعاي خود مبني براي اينكه نورجيزك داروئي براي ترك اعتياد است دليلي عوام پسند بياورند و فريب خود را كامل كنند ، يك كورتون مانند هيدرو كورتيزون را به آن افزوده اند كه داراي نقش بسيار حساس در غدد فوق كليوي مي باشد . مصرف توامان و تداخل داروئي كورتن با شبه مرفين موجود در نورجيزك ، سبب عوارضي مانند چاقي كاذب ، تجمع چربي پشت گردن ، فشار خون و تضعيف سيستم ايمني بدن و اختلالات كبدي مي گردد .

 

وی در خصوص علائم مصرف نورجیزک گفت: عمده علائم و عوارض ناشی ازتزریق آمپول های نورجیزک همانند علائم و عوارض تزریق هروئین می باشد.علائم و عوارض اختصاصی حاصل ازتزریق آمپول نورجیزک مربوط به ترکیب استروئیدی (کورتون)موجود در این آمپول ها بوده که عبارتند از:

عوارض روحی و روانی:

·         افسردگی،هذیان،توهم

·         پرخاشگری و تهاجم،واکنش های رفتاری غیر طبیعی و عدم توانایی کنترل رفتارها

·         اختلال در درک واقعیت (جنون)

·         وابستگی روانی به تزریق:در بسیاری از موارد دیده شده علی رغم تحت درمان قرارگرفتن این عده از بیماران،تمایل به فرو کردن اجسام نوک تیز مانند سر سوزن سرنگ به داخل رگهای خود به مدت طولانی وجود دارد.

عوارض جسمی نورجیزک:

·         وابستگی و اعتیاد جسمی به ماده کورتون موجود در این آمپول ها

·         درگیری سیستم ایمنی بدن و در نتیجه کاهش قدرت دفاعی بدن و افزایش احتمال عفونت ها

·          باعث تجمع و ذخیره شده آب و الکترولیت در عضلات و تورم بافت های بدن می شود.

·         بزرگ شدن شکم

·         بزرگ شدن سینه ها

·         جوشهای صورت(آکنه)

·         ریزش مو و کچلی

·         عوارض قلبی و عروقی مانند افزایش کلسترول خون

·         در آغاز مصرف افزایش عملکرد جنسی در مردان مشاهده می گردداما سپس کاهش میل جنسی و اختلالات نعوذ در افرادی که از این مواد مصرف می کنند شایع می باشد.افزایش احتمال سرطان پروستات،کوچک شدن بیضه ها و ناباروری و عقیمی از سایر عوارض در دستگاه تناسلی است.