معاونت غذا و دارو - دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی

green

اخبار و اطلاعیه ها

اخبار معاونت

کارشناس واحد نظارت بر مواد مخدر معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكي فسا گفت: در عصر حاضر يکي از مشکلات جامعه خصوصاً جوانان گرايش به سمت مصرف انواع مختلف مشروبات الکلي است و متاسفانه در کشور ما هم برخي از افراد جامعه از هر قشر اجتماعي و گروه هاي مختلف به سمت مصرف اين مواد روي آورده‌اند.کاهش سن مصرف الکل حاکی از تهدیدی است که پیامدهای خطرناک آن درحال فراگیر شدن است.

 فیروزه نوریمند گفت: الکل از راه گوارشی و به خصوص روده کوچک به سرعت جذب می شود و در آب کاملا محلول است و اوج غلظت خونی در 30 تا 90 دقیقه حاصل می شود. معده خالی سبب تسریع جذب و کاهش زمان رسیدن به اوج سطح خونی می شود.90درصد الکل در کبد متابولیزه می شود و 10 درصد ار طریق کلیه ها دفع می شود.

نوریمند به عوارض مصرف الکل روی مغز اشاره کرد و گفت: مشکل راه رفتن ،اختلال دید ، اختلال تکلم ،کاهش سرعت واکنش و کاهش حافظه از جمله عوارض مصرف الکل بر روی مغز است.این تاثیرات وابسته به مقدار مصرف ،فاصله بین مصرف ، نوع نوشیدنی حاوی الکل ،سن شروع مصرف ،سن بیمار،جنسیت بیمار،سابقه فامیلی مصرف کننده،مصرف در زمان بارداری متفاوت می باشد.آسیب مغزی ناشی از الکل می تواند به طور مستقیم یا غیر مستقیم به دلیل تغذیه نا مناسب و یا عوارض الکل باشد.سوء تغذیه سبب می شود که حدود 80درصد الکلی ها دچار کمبود ویتامین B1 شوند وبه همین علت نیز دچار سندرم فراموشی گردند.

وی گفت:نوشیدن الکل در زمان بارداری باعث بروز عوارض در جنین می شود که شدیدترین آن ها سندرم جنین الکلی است .این افراد دارای صورت خاص ، جثه کوچکتر ،حجم مغز کمتر و کاهش تعداد نورون ها می باشند و نورون های باقی مانده نیز همگی به درستی عمل نمی کنند.

نوریمند در خاتمه گفت: شایعترین عارضه اعتیاد به الکل آسیب به کبد می باشد که بخصوص زنان به آن حساس تر هستند و در همراهی هپاتیت BوCشدیدتر می شود. سیروز کبدی(از کار افتادگی کبد)فرد را به آسیب مغزی با خونریزی های مرگ بار گوارشی و سرطان کبد حساس می کند وتنها راه درمان ،پیوند کبد است که در افراد الکلی پیشنهاد نمی شود. از جمله علل التهاب لوزالمعده،مصرف مزمن الکل می باشد.الکل زخم معده را تشدید می کند و منجر به بزرگی پستان در مردان ،آتروفی بیضه ها و احتباس نمک به دلیل تغییر متابولیسم استروئید ها در کبد می شود.اتانول حتی در غلظت خونی پایین عضله قلب را شدیدا تضعیف می کند.افرادی که مصرف الکل بالا دارند با خطر نارسایی قلبی ،سکته مغزی ،کاردیومیوپاتی(آسیب ماهیچه های قلب)بخصوص در زنان و آریتمی های قلبی روبه رو خواهند شد.