معاونت غذا و دارو - دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی

green

اخبار و اطلاعیه ها

اخبار معاونت

معاون داروی سازمان غذا و دارو اعلام کرد

دکتر شمسعلی رضازاده با اعلام این خبر در برنامه زنده گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما گفت: از حدود 45 روز پیش تفاهمات با بانک مرکزی برای ترخیص ارز و گمرکات برای ترخیص دارو انجام شد.

وی افزود: خوشبختانه هم اکنون شاهد هستیم که انبار شرکت های پخش انباشته از داروهای مورد نیاز و شرکت های تولید داخل انبارهايشان پر از مواد اولیه برای تامین داروهای ضروری و مورد نیاز مردم عزیز است.

وی با بیان اینکه همه انواع داروهای مورد نیاز از قبیل داروی های عمومی همچون داروهای ضد درد، استامينوفن ضد تب، داروی های قلبی مثل وارفارین و داروهای بیماران خاص وجود دارد، افزود: مواد اولیه دارویی نیز برای رونق تولید داخل ترخیص شده اند.

دکتر رضازاده با اشاره به اینکه در یکسال پیش دچار کمبود دارویی شدیم، اظهار داشت: یک سال پیش که بحث مبادله ارز بین کشور ما با کشورهای خارجی دچار اشکال شد شرکت های دارویی امکان انتقال پول را از دست داده بودند و به همین دلیل خرید دارو متوقف شده بود و کشور از ذخایر استراتژیک و موجودی های قبلی استفاده می کرد و لذا دچار کمبود دارو شدیم، ولی خوشبختانه هم اکنون  این فضا از بین رفته و مشکلات کمبود رفع شده شده است.

 

ذخیره دارو در کشور تا 6 ماه آینده

معاون سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت با بیان اینکه هر دارویی که مورد نیاز است به محض اینکه درخواست برای تامین صادر شود، مجوزهای ارجاع آن صادر می شود و اگر شرکت های وارد کننده مشکل مالی نداشته باشند بلافاصله دارو ترخیص خواهد شد، گفت: در موارد خاص که مشکل مالی نیز وجود دارد و با پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز مرجع و مبادله ای که شرکت ها باید درسال پرداخت می کردند در موارد اورژانسی، همکاری بین گمرکات ایران و سازمان غذا و دارو منجر به این شد که این داروها در گمرکات متوقف نشوند و از جمله این ها می توان به فاکتور 8 و داروهای بیماران هموفیلی اشاره کنیم که علی رغم اینکه هنوز از سمت گروه بانكي تایید نشده بود با تعهد و تخصیص سازمان غذا و دارو و موافقت گمرکات ترخیص انجام شده است.

دکتر رضازاده با بیان اینکه با توجه به اقلام مختلف، ذخایر دارویی متفاوت است افزود: در ارتباط با واردات دارویی ذخایر از 3 ماه تا 6 ماه و بیشتر است و در بحث تولید داخل متناسب ذخیره بیش از 6 ماه و برخی از اقلام تا پایان سال است اما با وجود این ما شرکت ها را تشویق و ترغیب کردیم که نیازهایشان را حداقل برای 15 ماه آینده ارائه کنند و ما مجوزهای آن را ارائه دهیم.

 

حذف واسطه ها، اعطای مجوزها و هماهنگی با گمرکات

وی با بیان اینکه مواد اولیه، بحث اصلی تولید داروی داخل کشور محسوب می شود، گفت: برای اینکه مواد اولیه به راحتی تولید شوند با تمهیداتی كه در نظر گرفته شد از جمله موارد حذف واسطه ها، اعطای مجوزها و همچنين در جاهایی که نیاز به هماهنگی با گمرکات بود، انجام شده است و تامين ارز مورد نياز نيز صورت گرفته که این امر منجر به رشد چرخه تولید مواد اولیه تولید داخل با سرعت بیشتری انجام شود و نگرانی هم در این باره نداریم.

 وی با بیان اینکه برای واردات نیز همین تمهیدات انجام شده است، ادامه داد: این بخش ارزش افزوده بیشتری برای کشور دارد، چرا که قیمت دارو و درمان را کاهش می دهد، بنابراین ما در حوزه تولید و تامین مواد اوليه تولید داخل توجه زیادی داریم و تلاش می کنیم هزینه تامین آن ها را کاهش دهیم.

معاون سازمان غذا و دارو با بیان اینکه با تکمیل فرآیند واردات و تکمیل ارز معطلی در فضای انتقال را کاهش می دهیم، اظهار داشت: فرآیند تامین دارو این است که شرکت تولیدی درخواستی را به ما عرضه می کند و زمانی که استاندارد و منبع تامین مشخص شود بلافاصله مجوز تامین صادر می شود.

دکتر رضا زاده با بیان اینکه محصولات تولید داخل تقریبا هزینه درمان و دارو را یک پنجم و یک سوم  محصولات وارداتی کاهش می دهد، گفت: در فهرست تخصیص ارزی که به بانک مرکزی ارائه کرده ایم بحث مواد اولیه و واردات تولیدات محصول نهایی بیان شد و اعلام کردیم که مواد اولیه در اولویت اول ماست.

 

انجام پايش بازار، هر 45 روز توسط معاونت برنامه ريزي

معاون داروي سازمان غذا و دارو با بيان اينكه معاونت برنامه ريزي اين سازمان وظيفه دارد بازار را پايش كند تا نيازمندي را احصاء كند و به شركت ها و مجموعه هاي توليدي و وارداتي برنامه را تعميم دهد، گفت: از ابتداي سال 92 سه سري بازخواني شركت هاي توليدي و وارداتي را انجام داديم و اكنون سري سوم آن آغاز شده است. ما نيازهاي كشور را در حوزه هاي مختلف مي دانيم و مي دانيم از هر دارو چقدر نياز داریم و فهرست شركت هاي توليدكننده و وارد كننده داروها را نيز داريم.

وي ادامه داد: به اين شركت ها فراخوان داديم تا توانايي و برنامه دارويي شان را تا پايان سال به ما اعلام كنند. مجموع آنها را جمع بندي مي كنيم و نهايتا به اين نتيجه مي رسيم كه برای چه داروهایی بايد سفارش بيشتري براي توليد يا واردات داشته باشيم و يا اينكه در برخي مواقع احساس مي كنيم توليد داخل نمي تواند نياز ما را برآورده كند كه بايد از محل واردات تأمين كنيم كه اين برنامه ريزي بصورت 45 روز تا 2 ماهه انجام مي شود.

دکتر رضازاده افزود: ما با شركت هاي پخش تعامل داريم و انبارهاي آنها را دائما رصد مي كنيم كه نتيجه آن است كه هر دارويي که الان قابل پيش بيني است مي دانيم تا چه اندازه توليد و توزيع كنيم و براساس نيازمندي تا پايان سال به شركت هاي توليدكننده و واردكننده سفارش دهيم كه آن را تأمين كنند.

 

عدم توجه به پايش بازار، مشكل كمبود دارو را ايجاد كرد

وي ادامه داد: يكي از دلايلي كه سال گذشته به مرحله بحران و كمبود دارو رسيديم باوجود كمبود ارزي و مشكلات انتقال ارز، عدم توجه به خود تنظیمی بازار بود که هم اکنون توسط معاونت برنامه ريزي سازمان غذا و دارو رصد می شود.

دکتر رضازاده گفت: خود تنظيمي بازار با تأمين كالاي اساسي قابل اتكا نيست و ما بايد دائماً بازار پايش كنيم و مطمئن باشيم كه كالاها به موقع تأمين مي شوند یا نه؟

 

تخصيص 50 درصد ارز مورد نياز دارو

معاون سازمان غذا و دارو با بيان اينكه از حدود دو ماه پيش تفاهماتي را با بانك مركزي با حضور رئيس بانك مركزي و وزير بهداشت انجام داديم، گفت: يكي از بندهاي اين تفاهم نامه اين بود كه تخصيص ارز دارو در اولويت اول خواهد بود.

دکتر رضازاده با بيان اينكه در جلسه اخیر با معاون ارزي بانك مركزي نیز بر روی‌ اين موضوع تأكيد شد، افزود: تاكنون حدود بيش از 50 درصد ارز موردنياز دارويي كشور تخصيص داده شد و بخش عمده اي از دريافت و انتقال آن به شركت هاي تأمين كننده نيز صورت گرفته است.

 

افزايش مراكز عرضه داروهاي خاص ظرف 10 روز آينده

معاون سازمان غذا و دارو با بيان اينكه يكي از سياستهاي اصلي اين است كه دارو رساني بصورت تفكيك شده در اختيار مردم قرار گيرد و مردم صف هاي طولاني را براي دريافت دارو طي نكنند،‌ گفت: يكي از مشكلاتي كه در همان مرحله كمبود دارو در کشور با آن مواجه بوديم اين بود كه مراكز عرضه محدود بود و تعداد مراجعان زياد و صف هاي طولاني داشتيم و تخليه دارو در آن مراكز سريع اتفاق مي افتاد و مردم با كمبود دارو مواجه مي شدند.

وی با بيان اينكه سازمان غذا و دارو اعتقاد دارد كه انجمن صنفي و مراكز غيرانتفاعي به ما مي توانند كمك كند، ادامه داد: از اين رو طي جلسه اي كه با انجمن داروسازان ايران، انجمن پخش دارو و‌ معاونت هاي سازمان غذا و دارو داشتيم مقرر شد تعداد مراكز عرضه داروهاي خاص و داروهايي كه عرضه محدود دارند را افزايش دهيم.

 

واريز يارانه نقدي بيماران ظرف يك هفته آينده

معاون سازمان غذا و دارو با بيان اينكه پرداخت يارانه دارو در دو بخش انجام شده است، گفت: يك بخش آن بصورت نقدي است كه تاكنون مجموعه اي از بيماراني كه مابه التفاوت پرداخت كرده بودند، صورت حسابهايشان استخراج شده و مبلغ پرداختيشان مشخص شد و در حال تكميل شماره حساب آنها هستيم كه مبلغ يارانه مربوطه آنها جدا شده است و به محض اينكه اطلاعات حساب ها تكميل شود ظرف يك هفته الي 10 روز آينده به حساب بيماران واريز مي شود.

 

پرداخت يارانه بيماران خاص و صعب العلاج از يك مرداد

وي در پايان اظهار داشت: يارانه مربوط به داروي بيماران خاص و صعب العلاج به حساب سازمانهاي بيمه گر واريز مي شود تا این بيماران بتوانند بر مديريت بيماري شان تمركز كنند نه تأمين هزينه ها.

معاون داروی سازمان غذا و دارو در پايان خاطر نشان كرد: ‌اين واريز از ابتداي مرداد ماه با يكي دو روز تأخير اجرايي مي شود.

منبع:وب دا