معاونت غذا و دارو - دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی

green

اخبار و اطلاعیه ها

اخبار معاونت

کیوی می تواند مشکلات تنفسی مانند آسم و خس خس سینه را کاهش دهد.

 به نقل از تحقیقات انجام گرفته در خصوص خواص کیوی، مطالعه ای روی 18 هزار و 737 کودک 6 تا 7 ساله در ایتالیا نشان داد کودکانی که مرکبات و کیوی را بیشتر مصرف می کردند تا 44 درصد کمتر از گروه شاهد علائمی مانند خس خس سینه را از خود نشان دادند.

این گزارش می افزاید: کودکانی که از این میوه ها بیشتر مصرف می کردند ضمن این که 28 درصد کمتر آبریزش بینی گرفتند احتمال ابتلا به سرفه مزمن در آنها نیز 25 درصد کمتر از بقیه بود و در مقایسه با دیگران تا 32 درصد نیز کمتر به تنگی نفس مبتلا شدند.

نتایج حاصل از این گزارش افزود: مصوف میوه های غنی از ویتامین C حتی در پایین ترین حد نیز می تواند در کاهش خس خس سینه و دیگر علائم آلرژیک در کودکان به ویژه کسانی که مستعد ابتلا به آنها هستند موثر باشد.

نتایج دیگر این مطالعه می افزاید: کیوی مملو از ویتامین C ، پلی فنول ها و یک منبع خوبی از پتاسیم است که همه آنها با هم در کاهش خطر لخته شدن خون موثر هستند و نیز می تواند از بدن در برابر رادیکال های آزاد که باعث استرس اکسیداتیو می شوند محافظت کنند و این در حالیست که استرس اکسیداتیو می تواند منجر به آترواسکلروزیس ( یکی از دلایل وقوع بیماری های قلبی) شود.

گفتنی است: کیوی همچنین دارای ترکیباتی به نام لوتئین و زاکسانتین است که به حفظ بینایی و محافظت در برابر دژنراسیون ماکولای چشمی کمک می کند.

منبع:وب دا