معاونت غذا و دارو - دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی

green

اخبار و اطلاعیه ها

اخبار معاونت

سامانه "پیام کوتاه کمبودهای دارویی 201490" راه اندازی شد

راهنمای چگونگی یافتن داروهایی که دچار کمبود شده اند توسط متقاضیان دارو(بیماران) و چگونگی عضویت داروخانه ها در سامانه با هدف جلب متقاضیان دارو به داروخانه ها

 

بدینوسیله به اطلاع هموطنان گرامی خصوصاً داروسازان می رساند سامانه پیامکی کمبودهای دارویی جهت رفاه حال بیمارانی که در جستجوی داروی خود می باشند در حال حاضر در شهر تهران راه اندازی شده است و بزودی در کل کشور قابل بهره برداری می باشد.

نظر به بروز کمبودهای مقطعی در حوزه دارو و برای جلوگیری از سردرگمی مراجعین به داروخانه ها و با هدف  کاهش ترددهای ترافیکی و افزایش رضایت مردم، این سامانه توسط سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت طراحی و راه اندازی شده است.

1- راهنمای بیماران و متقاضی دارو برای جستجوی دارو:

نحوه استفاده از این سامانه  اولین بار از طریق ارسال یک پیام کوتاه بدون متن به شماره 201490 می باشد. اطلاعات مورد نیاز با فاصله زمانی ناچیزی برای استفاده کننده ارسال می گردد.

201490To:   

Xanax

 

بطور کلی جهت تهیه داروهایی که دچار کمبود مقطعی شده اند، در شهر تهران می توان یک پیام کوتاه به شماره 201490 که حاوی نام صحیح و انگلیسی دارو می باشد، ارسال نمود. درصورت موجود بودن دارو، سامانه مشخصات دو داروخانه ای که اعلام موجودی نموده اند برای متقاضی ارسال می نماید.

مثال: یک پیام کوتاه حاوی نام داروی زاناکس به این شکل ارسال نمایید:

 

 

 

 

پس از چند ثانیه یک پیام کوتاه از سامانه به این شکل دریافت خواهید کرد:

201490

قرصXANAX(ALPRAZOLAM)0.5mg

داروخانه شفا، خ انقلاب، خ فخررازی

 

 

 

اگر میلیگرم خاصی از دارو را مدنظر دارید و یا از منطقه شهرداری محل سکونت خود آگاهی داريد، می توانید پیامک را به این شکل ارسال نمایید:

201490To:   

TEHRAN*3*SIFROL*0.18

 

مثال : برای تهیه داروی سیفرول 0.18 میلیگرمی درمنطقه 3  شهر تهران

 

 

نکات مهم:

1.       الگوی صحیح استفاده از سامانه کمبودهای دارویی را از طریق ارسال یک پیام کوتاه بدون متن، به شماره 201490، دریافت نمایید.

2.       هنگام تایپ، کل متن پیام کوتاه باید بصورت انگلیسی و صحیح نوشته شود.

3.       تایپ هرگونه نقطه، فاصله و یا علامت اضافه منجر به عدم تشخیص نام دارو خواهد شد .

4.        برای املای صحیح و انگلیسی نام دارو، از پزشک معالج، داروساز داروخانه، مشخصات روی جعبه دارویی، جستجو در اینترنت و یا کتب دارویی کمک بگیرید.

5.       علامت ممیز، با نقطه نوشته شود مثال: 1.25 و یا 0.5  

6.       از تایپ توضیحات اضافه خودداری نمایید.

7.       اگر با وارد کردن پیام کوتاه کامل، عبارت:" هیچ داروخانه ای اعلان موجودی نکرده است" را دریافت کردید، به احتمال زیاد در ارسال متن پیام اشتباه کرده اید. بنابراین پس از اطمینان از املای صحیح نام دارو، فقط نام دارو را ارسال نمایید.

 

2- راهنمای داروخانه ها جهت عضویت در سامانه:

خاطر نشان می شود همکاران داروسازی که دارای داروخانه می باشند، از کل کشور قادر خواهند بود با مراجعه به نشانی اینترنتی سامانه کمبودهای دارویی (www.samandaru.com ) اقدام به عضویت در این سامانه نمایند.

الف- همکاران داروساز (مسئول داروخانه و یا نماینده ایشان) پس از ورود به بخش عضویت در سایت در نوار بالایی صفحه اصلی و سپس انتخاب عضویت داروخانه، به صفحه ای وارد می شوند که می توانند مشخصات داروخانه خود را مانند نام، نشانی، تلفن همراه و ... را وارد نمایند. پس از انتخاب دکمه ی ثبت عضو جدید اطلاعات داروخانه به بخش مدیریت سایت ارسال می شود. پس از فعال سازی اعتبار داروخانه (اکانت) از طرف مدیریت سامانه با داروخانه تماس گرفته خواهد شد و توضیحات اولیه به فرد مسئول در داروخانه ارائه خواهد شد.

ب- در مرحله فرد مسئول در داروخانه (اعم از داروساز و یا نماینده ایشان) باید اقدام به تهیه لیست داروهای موجود در داروخانه خود بنمایند. با انتخاب دکمه صفحه اصلی  در سایت به نشانی www.samandaru.com و انتخاب ورود به بخش داروخانه (نوار سبز رنگ سمت راست صفحه اصلی) وارد صفحه ی لیست دارهای موجود می شوید.

پ- پس از انتخاب دکمه داروهای موجود  و سپس دکمه افزودن به لیست (که روی نوار آبی بالای صفحه قرار دارد) و زیرمجموعه دکمه ی داروهای موجود می باشد، جدول داروهایی که دچار کمبود شده اند مشاهده می گردد. چنانچه داروخانه هریک از این داروها را با دوز اعلام شده موجود دارد باید مربع سمت راست نام دارو را علامت زند و بعد از اتمام هر صفحه ی جدول، حتماً دکمه ثبت را انتخاب نماید و به صفحه بعد برود. این مرحله از کار کمی زمان بر است ولی از آنجا که فقط در مرتبه ی نخست عضویت نیاز به این کار می باشد، جای نگرانی نیست.

ت- با دقت در کادرهای بالای این صفحه، مدت اعتبار (روز)....30.... مشاهده می شود. یعنی اطلاعاتی که شما از طریق این جدول ثبت نموده اید، تا سی روز معتبر است (مثلاً چنانچه زمان ثبت اطلاعات توسط شما  1/11/ 91 بوده است، اطلاعات شما تا  1/12/91 معتبر خواهد بود). در صورت تمام نشدن موجودی داروها، می توانید تا قبل از تاریخ 1/12/91 که به عنوان مثال ذکر شده است، 30 روز دیگر اطلاعات خود را تمدید نمایید و با این روش اطلاعات داروخانه شما همیشه به روز خواهد بود که این امر برای سامانه و متقاضیان دارو بسیار مهم می باشد.

ث- اگر متقاضی داروی X یک پیام کوتاه به سامانه ارسال نماید، سامانه نام و شماره تماس دو داروخانه ای که اعلام موجودی نموده اند را از طریق پیام کوتاه به وی معرفی می نماید. درصورت تکرار تقاضای داروی X توسط دیگر متقاضیان، نام و شماره تماس دو داروخانه دیگر از فهرست، برای متقاضی بعدی به طور خودکار ارسال می شود و چنانچه متقاضی مطابق توضیحات قبلی، شهر و یا منطقه شهرداری خود (فقط در تهران) را نیز ذکر نماید، تنها داروخانه هایی که در آن محدوده اعلام موجودی کرده اند به وی از طریق پیام کوتاه معرفی خواهد شد.

ج- درصورتیکه موجودی داروی X در داروخانه شما به اتمام رسیده باشد (حذف) و یا بخواهید وجود داروهای داروخانه خود را تایید نمایید (تمدید)، می توانید پس از ورود به بخش داروخانه، درحالیکه صفحه لیست داروهای موجود برای شما باز شده است، اینک دکمه داروهای موجود را انتخاب نموده و به دلخواه دارویی را از جدول خود حذف نمایید و یا با انتخاب گروهی داروهای هر صفحه، اقدام به تمدید داروهای موجود برای 30 روز آینده بنمایید.

چ- بدیهی است با استقبال همکاران شاغل در دیگر استانهای کشور از عضویت در سامانه مذکور (همانند بسیاری از داروخانه هایی که از اقصا نقاط کشور در حال حاضر عضو سیستم می باشند) می توانیم به ارتقاء کیفی خدمات دارویی در کشور کمک نماییم. عضویت و ارائه اطلاعات روزآمد در سامانه یکپارچه کمبودهای دارویی، علاوه بر مزیت ذکر شده، بر اساس تصمیمات متخذه، مزایایی منجمله امتیاز تشویقی در سیستم ارزشیابی داروخانه ها به دنبال خواهد داشت. بدیهی است این امتیاز به داروخانه هایی تعلق می گیرد که علاوه بر عضویت اولیه در سامانه، بطور فعال اطلاعات خود را به روز نمایند و مدیریت سایت بر فعالیت پیوسته ایشان صحه گذارد.

جهت اطلاع بیشتر، همکاران داروساز و مسئولین داروخانه ها می توانند با ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم 61927704-021 تماس حاصل نمایند.

 

 

سازمان غذا و دارو

ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها وسموم

وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی

زمستان 1391