معاونت غذا و دارو - دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی

green

اخبار و اطلاعیه ها

اخبار معاونت

دکتر زهرا عبداللهی، با بیان این مطلب توصیه کرد: برای تأمین ویتامین د روزانه به مدت 10 دقیقه کودک در معرض نور مستقیم آفتاب قرار گیرد به طوری که دست و پای کودک در مقابل نور آفتاب باشد.

وی با بیان این که کمبود آهن و کم خونی ناشی از آن در کودکان زیر 2 سال شایع است، افزود: کمبود آهن می تواند در تمام مراحل زندگی سبب اثرات نامطلوب بر سلامت شود اما تأثیر کم خونی در دوران شیرخوارگی و اویل کودکی بر رشد و تکامل مغزی غیر قابل جبران است.

سرپرست دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت تصریح کرد: در کشور ما همه شیرخوراران باید از هفته دوم تولد یعنی پس از 15 روزگی تا حداقل پایان دوازده ماهگی به طور روزانه از مکمل های آهن و ویتامین آ+د استفاده کنند.

دکتر عبداللهی اضافه کرد: کاهش رشد و افزایش ابتلا به بیماری به دلیل کاهش قدرت ایمنی بدن، از عوارض کمبود ویتامین آ است و در کودکان مبتلا به کمبود ویتامین آ خطر ابتلا به بیماریهای تنفسی و اسهالی، دو تا سه برابر بیشتر است.

وی ابراز داشت: بر اساس دستورالعمل وزارت بهداشت، همه شیرخوارانی که با وزن طبیعی متولد می شوند باید از پایان 6 ماهگی تا پایان 24 ماهگی روزانه 15 قطره آهن استفاده کنند همچنین برای پیشگیری از کمبود ویتامین آ+د باید از روز پانزدهم پس از تولد تا حداقل 12 خطر ابتلا به بیماری های تنفسی و اسهابآ خطر ابتلا به بیماری های تنفسی و اسهالی، دو تا سه برابر بیشتماهگی روزانه 25 قطره مولتی ویتامین و یا 15 قطره آ+د صرف شود.