معاونت غذا و دارو - دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی

green

اخبار و اطلاعیه ها

اخبار معاونت

محققان دانشگاه ايالت ياورگان با بررسي رژيم غذايي گاوها و قراردادن گروهي از آنها تحت يك رژيم غذايي شامل استفاده از 7/2 كيلوگرم بذركتان به صورت روزانه دريافتند دانه كتان، مقادير امگا 3 موجود در شير اين گاوها را بدون ايجاد تأثيرات منفي بر ميزان توليد شير و بافت شير آنها را به حداكثر مي‌رساند.

براساس اين گزارش  محققان افزودند: اين مقدار بذركتان ضمن اين كه ميزان اسيدهاي چرب موجود در شير آنها را تا 18 درصد كاهش مي‌دهد، ميزان اسيدهاي چرب زنجيره‌اي غيراشباع آنها را تا 82 درصد افزايش داده و نيز سطوح امگا 3 موجود در شير آنها را تا 70 درصد ارتقا مي‌دهد.

نتايج حاصل از اين گزارش مي‌افزايد غذاهاي سنتي و اصلي شامل ذرت، حبوبات و علوفه داراي مقادير كمي از امگا 3 و ديگر چربي‌هاي اشباع نشده مي‌باشد كه در اين ميان بهبود علائم مشابهي در كره، پنير و ساير محصولات لبني به وسيله بذر كتان مشاهده شد.

به گفته محققان اگرچه تغذيه گاوها با بذر كتان گران‌تر از تغذيه آنها به طور سنتي است اما اميد است با گسترش روزافزون آنها به دليل تأثيري كه بر سلامتي افراد دارد توليد آن يك خوراك مقرون به صرفه براي گاوها تبديل شود و باعث ايجاد محصولات غني شده و مغذي براي مصرف‌كنندگان شود