معاونت غذا و دارو - دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی

تماس با ما

كارشناس واحد تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو در مصاحبه با خبرگزار وبدا گفت: دیکلوفناک در بین ده داروی اول تجویز شده از نظر درصد بیماران دریافت کننده چهارمین جایگاه را دارد.

سمیرا ایرانی گفت: یکی از مشکلات اساسی نظام سلامت مصرف بی رویه ضد درد و نداشتن الگوی صحیح مصرف این دارو ها است . مصرف نا به جای این داروها سهم عمده ای از بودجه اختصاص داده به این دارو را تشکیل می دهدکه این موضوع در اقتصاد سلامت چالش بر انگیز است . به منظور تجویز مصرف منطقی این دارو ، باید دیکلوفناک طبق موارد اندیکاسیون مانند آرتریت روماتوئید ، استئو آرتریت ،کشیدگی تاندونی و نقرس حاد استفاده شود .

ایرانی افزود: این دارو در زخم پپتیک فعال نباید مصرف شود و در کسانی که سابقه چنین ناراحتی دارند با احتیاط تجویز شود و همچنین در موارد آسم و بیماری های آلرژِیک و افراد مسن و بیماری های خونریزی دهنده ، هیپرتانسیون،اختلال عملکرد کبدو chf باید با  احتیاط مصرف شود .

ایرانی به عوارض جانبی این دارو اشاره كرد و گفت: از جمله عوارض این دارو هیپر تانسیون و احتباس آب و هیپر گلیسمی می باشد .

وی گفت: از مصرف دارو در اواخر دوران حاملگی باید اجتناب شود . در دوران شیردهی باید منافع مصرف دارو در برابر ضرر های احتمالی آن سنجیده شود . به خاطر اثرات قلبی عروقی روی جنین در اواخر بارداری از قطره چشمی دیکلوفناک استفاده نکنید .

در خاتمه سمیرا ایرانی توصیه ای به بیماران كرد و گفت: از جمله توصیه هایی که به بیمار در هنگام استفاده از این دارو می شود کنترل فشار خون است . عملکرد کبد و غلظت اسید اوریک سرم چک شود .

امید است با تجویز صحیح این داروتوسط پزشکان و مصرف صحیح این دارو توسط بیماران از مصرف نا به جای این دارو جلوگیری شود .